Історія Броварської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1

Розпитавши броварських старожилів і звіривши їхні і свої спогади з публікаціями наших краєзнавців про розвиток освіти в Броварах, зокрема Гамалія Д.М., гадаю, що цей матеріал більш конкретний, чіткий і достовірний відносно фактів з недалекого минуло.
У Чернігівському обласному архіві збереглися документи про дореволюційну школу в м. Бровари, які тоді входили до складу Чернігівської губернії Остерського повіту. В одному з документів повідомляється, що в м. Бровари в 1887 році була відкрита двокласна церков-приходська школа. Було в ній чотири класні кімнати, працювали два вчителі і священник. Навчалося в ній біля 100 учнів (це на теперішній вул. Кірова, де після війни збудували пошту). Пізніше заможний козак Іван Скок на свої кошти збудував цегляну школу на три класні кімнати по вул. Київській , - (на розі зліва від пам'ятника Леніну, де було БТІ). В ній вивчали закон Божий, арифметику, церковні співи. (Перед війною в цьому будинку жили сім'ї льотчиків з аеропорту).
В 1905 році земство збудувало школу, на місці якої зараз знаходиться школа №3 (в народі називали - "на ярмарковищі", бо перед школою була велика ярмаркова площа). До 1921 року в Броварах було дві початкові школи вже з чотирирічним строком навчання - земська і на "озвилці" (вул. Кірова №2) . До 1929 року школа розміщувалася в Кількох приміщеннях: початкова на "розвилці", земська школа переросла в семирічну, і їй виділили додаткове приміщення в колишньому будинку поміщика Богомазова - "богомазовсь- ка" школа (це на сучасній вул. Леніна, де зараз приблизно №115- 117). Пізніше були ще додаткові приміщення для початкових класів. Це по вул. Київській (де раніше був культ.маг.) у великому будинку Петра Іваницького тут було кілька класних кімнат і майстерня (будинок був великий, бо сім'я була велика, їх розкуркулили і сім'ю звідси вигнали).
По вул. Київській біля пекарні був ще будинок царського полковника Алконіна, тут теж були класи і жила вчителька. Потім тут був гуртожиток. Гуртожиток був необхідний, бо в семирічній броварський школі навчалися також діти з сіл Броварського району, де діяли, лише початкові школи. З 1933 року це була єдина в Броварах школа і називалася "семирічна трудова школа ім. Івана Франка" Директором школи був Побігайло Сава Іванович.
З 1936 року на ст. Бровари, теж була початкова школа.
Семирічна школа на "ярмарковищі" була обладнана учбово- наочними посібниками набагато краще від інших шкіл Броварського району. Тут діяли кабінети фізичний і біологічний; в окремому приміщенні обладнали бібліотеку. Був навіть свій духовий оркестр. І ця школа переросла в повну десятирічну школу.
Кількість учнів зросла у 1938 році до 650, працювали паралельні класи. У 1938 році почалося , будівництво нової двоповерхової школи на місці зруйнованої Петро- Павлівської церкви.
А в 1939 році вже почалося навчання в новозбудованій школі. Директором школи був Ратушний Микита Кононович.
Тоді ж було вирішено школу "на ярмарковищі" залишити як початкову, а старші класи перевести в новозбудовану і реорганізувати її в середню школу №1.
До речі, школа на вул. Кірова до самої війни працювала як початкова, теж у складі школи №1. В нову школу мабуть перевели тільки середні класи, бо випуски учнів з середньою освітою з 1937 року по 1941 рік відбувалися "на ярмарковищі", де зараз знаходиться школа №3. А в новій школі перед війною випуску не було. Був тільки 9-й клас.
Після Ратушного М. К . директором працював Гайван Онисько Прохорович. На станції Бровари початкова школа стала школою №2. Під час фашистської окупації шкільне життя завмерло. А після звільнення Броварів у 1943 році зразу ж почалася відбудова спаленої німцями школи №1. Школа ім. Івана Франка теж була спалена, лишився тільки невеликий будинок, де в 1943- 1944 рр. навчалися учні, поки відбудовували школу №1.
Потім цей будинок передали під квартири вчителям.
Першим директором школи після війни і вчителем фізики був Черняхівський Абрам Маркович. Перший випуск Броварської середньої школи №1 відбувся 1947 року. В цю школу приходили вчитись учні після сільських семирічних шкіл району, аж поки сільські школи не переросли в середні.
Р.Щербакова-Кайдан громадський кореспондент.

/Files/images/_90890.jpg Церква Св. Петра і Павла козацька - де нині Броварська ЗОШ І-ІІІ ст. №1

Кiлькiсть переглядiв: 1621